Olimpik Musim Panas vs Sukan Musim Sejuk

Sukan Olimpik Musim Panas dan Musim Sejuk yang dianjurkan oleh Jawatankuasa Olimpik Antarabangsa berlaku setiap empat tahun. Olimpik Musim Panas, yang lebih dikenali sebagai Sukan Olimpik sahaja adalah acara yang lebih besar dengan 204 negara menyertai 2012. Sukan Olimpik Musim Sejuk adalah satu peristiwa yang agak kecil, dengan kira-kira 88 negara mengambil bahagian pada tahun 2014. Walaupun peristiwa-peristiwa ini berlaku setiap Empat tahun, acara musim panas dan musim sejuk terhuyung-huyung sehingga ada acara Olimpik setiap dua tahun - Olimpik Musim Panas diadakan setiap tahun lompat (2000, 2004, 2008), dan Olimpik Musim Sejuk diadakan 2 tahun selepas tahun lompat (2002, 2006, 2010).

Carta perbandingan

Olimpik musim panas berbanding carta perbandingan Sukan Olimpik Musim Sejuk
Olimpik musim panas Olimpik Musim sejuk
PengenalanSukan Olimpik Musim Panas atau Sukan Olimpik adalah acara pelbagai sukan antarabangsa, yang berlaku setiap empat tahun.Sukan Olimpik Musim Sejuk adalah acara sukan antarabangsa utama yang berlaku sekali setiap empat tahun.
Dianjurkan olehJawatankuasa Olimpik AntarabangsaJawatankuasa Olimpik Antarabangsa
Pertama diadakan1896 Athens, Greece1924 Chamonix, Perancis
JadualSetiap empat tahun, pada tahun lompatSetiap empat tahun, dua tahun dari tahun lompat.
Yang terbaru2016 Rio de Janeiro, Brazil2018 Pyeongchang County, Korea Selatan

Sukan

Sukan di Sukan Olimpik Musim Panas

SukanTahun
Memanah1900-1908, 1920, sejak tahun 1972
AtletikSemua
BadmintonSejak tahun 1992
Baseball1992-2008
Bola keranjangSejak tahun 1936
Pelota Basque1900
Tinju1904, 1908, sejak tahun 1920
Berkanu dan berkayakSejak tahun 1936
Kriket1900
Croquet1900
BerbasikalSemua
MenyelamSejak tahun 1904
Equestrian1900, sejak tahun 1912
PagarSemua
Bola Sepak)1900-1928, sejak tahun 1936
Golf1900, 1904, 2016, 2020
GimnastikSemua
Bola baling1936, sejak tahun 1972
Hoki (padang)1908, 1920, sejak tahun 1928
Jeu de paume1908
Judo1964, sejak tahun 1972
Lacrosse1904, 1908
Pentatlon modenSejak tahun 1912
SukanTahun
Polo1900, 1908, 1920, 1924, 1936
Rak1908
Gimnastik beriramaSejak tahun 1984
Roque1904
MendayungSejak tahun 1900
Kesatuan ragbi1900, 1908, 1920, 1924
Ragbi tujuh2016, 2020
Pelayaran1900, sejak tahun 1908
Menembak1896, 1900, 1908-1924, sejak tahun 1932
Softball1996-2008
BerenangSemua
Kolam disegerakkanSejak tahun 1984
PingpongSejak tahun 1988
TaekwondoSejak tahun 2000
Tenis1896-1924, sejak tahun 1988
TrampolinSejak tahun 2000
TriathlonSejak tahun 2000
Tug perang1900-1920
Bola tamparSejak tahun 1964
Sukan motorsport air1908
Polo airSejak tahun 1900
Angkat berat1896, 1904, sejak tahun 1920
Gusti1896, sejak tahun 1904

Sukan di Olimpik Musim Sejuk

SukanTahun
Ski AlpineSejak tahun 1936
BiathlonSejak tahun 1960
Bobsleigh1924-1956

1964-sekarang

Ski merentas desaSejak tahun 1924
Curling1924

1998-sekarang

Skating imejSejak tahun 1924
Ski gaya bebasSejak tahun 1992
SukanTahun
Hoki aisSejak tahun 1924
LugeSejak tahun 1964
Gabungan NordikSejak tahun 1924
Skating laju trek pendekSejak tahun 1992
Rangka1928; 1948

Sejak tahun 2002

Melompat skiSejak tahun 1924
SnowboardingSejak tahun 1998
Skating lajuSejak tahun 1924

All-Time- Medal Tally

Jadual di bawah adalah tally sepanjang masa (musim panas dan musim sejuk) untuk 10 negara teratas seperti data rasmi Jawatankuasa Olimpik Antarabangsa:

#BangsaPermainanEmasPerakGangsaJumlah
1Amerika Syarikat Amerika Syarikat269767586662400
2Kesatuan Soviet URS (Bangsa lepas)93953192961010
3GBR Inggeris27236272272780
4Perancis FRA27202223246671
5China CHN9201144128473
6Itali ITA26198166185549
7Jerman GER15174182217573
8Hungary HUN25167144165476
9Jerman Timur GDR (Bangsa lepas)5153129127409
10Sweden SWE26143164176483
11Australia AUS25138153177468

Artikel Berkaitan